en

Náučný chodník Jánošíkovým chotárom

Dĺžka trasy
16,7 km
Celkový čas
05:45 h
Stúpanie
767 m
Náročnosť
3/5
Vhodné pre deti
Áno

Ak chcete zažiť výhľady na kopce, ktoré ste už prešli, alebo vymeniť rebríky a prechody po skalách za pevnú pôdu pod nohami, výlet po náučnom chodníku Jánošíkovým chotárom môže byť tá správna voľba.

Vedie terchovskými osadami a kopanicami a značený je zelenou značkou. Začína aj končí v Terchovej pri kostole sv. Cyrila a Metoda. Na okružnej trase, dlhej 13,5 km, sa z desiatich informačných tabúľ dozviete veľa informácií o Terchovej. Nad kostolom postupujete mierne vpravo po vrchu Úboč. Cez osadu Kýčera, ktorá je už v Bielom Potoku, sa dostanete na rázcestník Poľany – tabuľa č. 4. Cesta po tento bod je po lúkach, po vychodenom chodníčku. Na Poľanách je kríž s lavičkou ponúkajúci krásny výhľad na Veľký a Malý Rozsutec a časť hrebeňa Malej Fatry. Na tomto mieste sa natáčalo niekoľko filmov, jedným z nich je aj „Jánošík. Pravdivá história“ (2009), réžia: Agnieszka Holland, Kasia Adamik. Pokračujte ďalej po zelenej značke. Zostup do Šípkovej trvá necelých 30 min. a tu máte už polovicu chodníka za sebou. Ak by ste sa chceli občerstviť, musíte prejsť po hlavnej ceste ešte asi 10 min. do osady Vyšní Repáňovci. Na križovatke choďte doprava a uvidíte malú krčmičku s terasou.

V prípade, že by ste tu chceli Vaše putovanie ukončiť, kľudne môžete, je tu autobusová zastávka do Terchovej. Ak ste sa už občerstvili a chcete pokračovať, nevracajte sa na hlavnú cestu, ale po zelenej choďte ďalej smer osada Šmehýlovci – tabuľa č. 7. Odtiaľ je to opäť prechod cez osady po lúkach, až po tabulu č. 10 – Panská Lúka.

To ste už opäť na hlavnej ceste a do Terchovej máte pred sebou už len 2 km. Prejsť celý chodník trvá cca 6 hodín. Preto si určite nezabudnite zobrať so sebou niečo na zahryznutie. S ohľadom na počasie je vhodný na výlet počas celého roka. Trasu križujú aj iné značené turistické chodníky s možnosťou zostupu alebo odbočenia počas výletu. Je ideálnou túrou pre rodiny s deťmi, horských cyklistov či zimných turistov.