en

Vitajte vo Vrátnej

Vrátna Malá Fatra je horské stredisko, kde si okrem tradičných zimných aktivít, môžete vychutnať aj leto. Keďže sa Vrátna nachádza v srdci národného parku Malá Fatra, najväčšou dominantou je najmä krásna príroda a dychberúce výhľady.

Vrátna Malá Fatra je stredisko cestovného ruchu, kde si okrem tradičných zimných aktivít, môžete vychutnať aj leto. Keďže sa Vrátna nachádza v srdci národného parku Malá Fatra, najväčšou dominantou je najmä krásna príroda, ale aj 3 km vzdialená obec Terchová, preslávená najmä vďaka národnému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi.

Stredisko je vďaka svojej výnimočnej polohe v Malej Fatre vyhľadávaným turistickým cieľom. Vrátnu tvoria tri základné lokality – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Samozrejme, vo Vrátnej doline sa nachádzajú aj iné zákutia a turistické trasy, kde sa v lete môžete vybrať. Tieto tri lokality však spoločne tvoria naše celoročné stredisko Vrátna Malá Fatra. Ak hľadáte miesto na aktívny oddych v krásnom prostredí, príďte si užiť prírodu k nám do Vrátnej. 

Ak hľadáte dobré ubytovanie, ubytovať sa môžte v horskom hoteli BOBOTY, usadenom v lone krásnej prírody a výhodnými pobytovými balíkmi pre rodiny s ďeťmi. Navyše, všetci hostia ubytovaní v hoteli Boboty majú možnosť využitia 50% zľavy na naše lanovky – teda na kabínkovú lanovku Chleb aj sedačkovú lanovku Paseky. Viac informácií o hoteli a možnostiach ubytovania nájdete na: www.hotelboboty.sk

PASEKY sú obľúbenou lokalitou nielen v zime, ale už aj v lete. Môže byť skvelým štartom na turistiku alebo malú zastávku počas dňa vo Vrátnej. Lokalita Paseky je taktiež skvelým štartom na turistiku. Či už po vlastných alebo využijete sedačkovú lanovku, ktorá Vás vyvezie aj k novým fotopointom, ako je obria lavička alebo vyhliadkové hojdačky. V letných mesiacoch tu môžete vyskúšať rôzne aktivity, ako sú napríklad horské trojkolky, tubing, bungee trampolína, nafukovací kopec alebo BIKEPARK s dvomi traťami a skill zónou. Keď vám vyhladne, zamierte do reštaurácie HUMNO s novým letným menu a dobrou kávou.

Na Poludňovom Grúni vás čaká niekoľko turistických chodníkov, z ktorých si môžete vybrať práve ten pre vás. Pokiaľ je pre vás Poludňový Grúň len medzizastávkou, zastavte sa na Chate na Grúni, kde sa môžete chvíľu poopaľovať a vychutnať si občerstvenie s výhľadom na vrcholy Malej Fatry. Z Poludňového Grúňa môžete prejsť turistickým chodníkom na parkovisko k dolnej stanici kabínovej lanovky Chleb alebo využiť našu 4-sedačkovú lanovku Paseky.

Naozaj majestátne výhľady ponúka lokalita CHLEB. Do Snilovského sedla (1 492 m.n.m.) vás vyvezie 8-miestna kabínková lanovka a už je len na vás, ktorú z množstva trás si vyberiete. Pokiaľ však vyznávate výlučne pešiu turistiku, popod lanovku je sprístupnený turistický chodník, ktorým sa taktiež dostanete na vrchol. Hneď pri hornej stanici lanovky Chleb sa nachádza reštaurácia PANORÁMA so slnečnou terasou.

Mapa strediska

Národný park Malá Fatra

Národný park Malá Fatra je jedným z najkrajších národných parkov na Slovensku. Vznikol v roku 1988. Nachádza sa v severozápadnej časti Západných Karpát. Územie samotného národného parku zaberá Krivánsku časť Malej Fatry. Je to posledný západne položený národný park Karpát s trvalým výskytom veľkých šeliem (medveďa, vlka, rysa) a pôvodnými a relatívne dobre zachovalými ekosystémami.

Národný park Malá Fatra sa vyznačuje mimoriadnou pestrosťou geologických a klimatických pomerov. To spolu s vertikálnou členitosťou prispelo k tomu, že sa tu vytvorila veľká rozmanitosť rastlinných a živočíšnych spoločenstiev.
V logu Národného parku je vrch Veľký Rozsutec.