en

Turistika s deťmi

Turistika s deťmi je podľa nás ideálnym spôsobom ako využiť vzácne voľné chvíle a plnohodnotne stráviť čas s deťmi. Je to príležitosť, ako ich veľa naučiť a zároveň urobiť niečo pre seba – svoje telo a svoju myseľ. Odmenou vám isto budú spoločné nezabudnuteľné zážitky.

Ako zaujať malých dobrodruhov, aby sa výlet zaobišiel bez frfľania?

Zvoľte vhodnú trasu pre deti

Pri plánovaní turistiky s deťmi je dôležité vybrať trasu, ktorá je primeraná ich veku a schopnostiam. Zvoľte jednoduchšiu trasu s minimálnym prevýšením a dostatočnými zastávkami na odpočinok. Nezabudnite si overiť, či je trasa vhodná aj pre kočík, ak máte malé deti.

Zahrňte dobrodružné aktivity

Aby vaše deti boli počas výletu zaujaté, zahrňte do plánu aj menšie aktivitky. Počas túry to môže byť napríklad pozorovanie mraveniska, hľadanie hmyzu na skrytých miestach (pod kameňmi alebo kôrou stromov), hľadanie zvieracích stôp, počúvanie vtáčieho spevu, hádanie slov na tému príroda na vybrané písmenko abecedy a pod. Počas oddychovej zastávky si môžete zahrať hru na poznávanie hmatom: deti so zavretými očami sa pomocou hmatu snažia uhádnuť predmety – napr. šiška, mach, vetvička s ihličím – fantázii sa medze nekladú. Zároveň sa učia vnímať svet inými zmyslami.

Nezabudnite na občerstvenie

Pri turistike s deťmi je dôležité mať vždy pri sebe dosť občerstvenia, vrátane drobných „výhryzkov“ a samozrejme dostatok vody. Deťom sa počas aktívneho dňa na čerstvom vzduchu pravdepodobne zvýši chuť do jedla, preto mať vždy „niečo dobré“ v ruksaku zaručene pomôže.

Zapojte deti do plánovania

Ak chcete, aby sa vaše deti na výlete cítili ako súčasť tímu, zapojte ich do plánovania. Spoločné rozhodovanie o trase, aktivitách alebo jedle môže prispieť k tomu, že deti sa na výlet budú tešiť o niečo viac.