en

Nádherná klasika – túra po hrebeni so štartom vo Vrátnej doline do Snilovského sedla, cez Chleb, Hromové na Poludňový Grúň a cestou späť dva varianty – k Chate Vrátna alebo na Paseky – Starý dvor.

Je to jedna z najobľúbenejších hrebeňoviek s krásnymi výhľadmi. Túra vedie po hrebeni Krivánskej Malej Fatry s výhľadmi na okolité vrcholy Veľký Rozsutec či Veľký Kriváň. Nezalesnený hrebeň s úsekmi vysokohorského charakteru ponúka výhľady na turčiansku aj žilinskú stranu.

Túru môžete začať z parkoviska pri Chate Vrátna (spoplatnené parkovisko) so stúpaním cca 774 m po zelenej značke. Alebo sa vyvezte kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla (1524 m. n. m.) (lístky na kabínkovú lanovku Chleb za najvýhodnejšiu cenu kúpite cez náš e-shop tu). Cesta nahor lanovkou trasu skráti cca o 2 hodiny. Na trase od Snilovského sedla, cez Hromové, až po vrchol Poludňového Grúňa prejdete úsek s malým prevýšením, za ktorým však nasleduje asi najťažší úsek trasy k Chate na Grúni, kde je potrebné prekonať prudké klesanie cca 500 výškových metrov na úseku dlhom 1,5 km. Hodia sa aj turistické palice. V prípade, že pár dní pred touto túrou pršalo, zostupujte opatrne, terén môže byť šmykľavý. Sledujte žltú značku. Orientačne je trasa prehľadná, vo vrcholových hôľnych partiách orientáciu uľahčuje tyčové značenie. Ideálne ju samozrejme absolvovať ju za priaznivého počasia. Zvládnu ju aj väčšie deti, ktoré majú už nejakú túru za sebou. Túra sa dá absolvovať aj opačným smerom.

Odporúčame využiť sedačkovú lanovku Paseky, ktorej horná stanica je len pár minút vzdialená od Chaty na Grúni a zveziete sa ňou na parkovisko Paseky – Starý dvor.

Ak sa rozhodnete pre tento atraktívny variant hrebeňovky s využitím dvoch lanoviek, odporúčame okruhový lístok, ktorý si môžete zakúpiť na pokladni strediska (Paseky alebo chata Vrátna – údolná stanica kabínkovej lanovky). V cene tohto lístka máte vývoz kabínkovou lanovkou a zvoz sedačkovou lanovkou. Tento lístok je možné využiť aj opačne, a to vývoz sedačkovou lanovkou Paseky, túra po hrebeni a zostup dole kabínkovou lanovkou Chleb. Ako bonus k tomuto variantu je veľká drevená hojdačka, ktorá sa nachádza na hornej stanici sedačkovej lanovky Paseky. Úplnou novinkou na skok od hojdačky je obria lavička s krásnym výhľadom na Veľký Rozsutec. V dolnej stanici sedačky Paseky si doprajte zaslúžené občerstvenie v podobe kvalitného čapovaného pivka s dobrým jedlom v reštaurácii Humno s letnou terasou a vynoveným letným menu. Ak vám zostali sily, zabavíte sa na športových atrakciách. Nájdete tu horské trojkolky, tubing, megatrampolínu aj bungee trampolínu. Na presun k autu (max. 3 km), ak už nevládzete peši, môžete využiť Terchovský vláčik alebo autobusové spojenie (odporúčame zistiť si vopred). Ak sa doveziete do Vrátnej autobusom, zastávka je na oboch východzích, resp. záverečných bodoch (zastávka Vrátna-výťah, t. j. údolná stanica kabínkovej lanovky aj zastávka Vrátna Paseky-Starý dvor, t.j. údolná stanica sedačkovej lanovky), teda “problém“ s autom vám odpadá.